4 zamanlı kurutulmuş idrar toplama işleminden oluşan DUTCH Testi, Precision Analytical adlı bir laboratuar tarafından sunulan bir testtir.
     DUTCH Kapsamlı Hormonlar için Kuru İdrar Testi anlamına gelmektedir (Dried Urine Test for Comprehensive Hormones). Laboratuar, en doğru sonuçları           elde etmek için  östrojen, androjen ve progesteron metabolitleri için ve dört serbest kortizol ölçümü için melatonin ve kortizol metabolitleri                               kullanmaktadır.
 
     DUTCH testi tükürük testine göre daha avantajlı ve daha güvenli sonuç verir.
 
     DUTCH TESTİ ÖRNEK TOPLAMA İÇİN TALİMATLAR VE İPUÇLARI
     DUTCH Test kiti aşağıdakileri içeren bir zarftan oluşur:
 
 •   5 adet idrar toplama filtre şeridi
 •   Toplama talimatları
 •   Talep Formu
 •   Geri gönderme zarfı (posta ile) test örneklerini toplamak için hangi günün seçileceği, hangi testin yapıldığına, müşterinin cinsiyetine, bir kadının                menstrüel siklüsleri olup olmadığına ve müşterinin çalışma takvimine bağlıdır.
   
       Sadece DUTCH Adrenal Paneli (seks hormonları hariç) kullanıyorsanız, her yaştan erkek ve kadın, örnekleri herhangi bir günde alabilir. En                                   önemlisi, örneklerin, normalden daha fazla veya az stres olmayan, tipik bir günde toplanması gerektiğini unutmayın.
 
 
       DUTCH Komple Paneli , erkekler ve menopoz sonrası kadınlar örnekleri herhangi bir günde alabilirler. Ancak, menopoz öncesi dönemdeki kadınlar bu             süreyi beklemeden yaklaşık bir hafta önce test etmelidir. Bu nedenle, 28 günlük bir döngüye sahip kadınlar  için bu fırsat penceresi sikluslarının 19-21                  günleri civarındadır. (Uzun döngüler için, kadının tipik olarak 28 günden fazla geçen gün sayısını ekleyin; daha kısa döngüler için, kadının genellikle 28               günden daha kısa sürdüğü gün sayısını çıkarın).
 
 
      Örnekler Nasıl Toplanmalı:
 
      DUTCH test kiti ayrıntılı talimatlarla birlikte gelir. Precision Analytical'ın web sitesinde örnek toplama konusunda yararlı videolar da bulunmaktadır.                    Temelde, idrar filtre kağıdına günün 4 belirli zamanında toplanmaktadır (kişi gece idrar yaparsa 5 kez). Numuneler 24   saat   kurutulur ve daha  sonra                birlikte verilen dönüş zarfını kullanarak postayla laboratuara gönderilir. Kurutulmuş numuneler en kısa sürede postalanmalıdır, ancak bunlar en az 2                    hafta boyunca istikrarını korur. Bununla birlikte, oda   sıcaklığında birkaç günden fazla  beklememelidir; bu nedenle, müşteri numuneleri  geri getirmek için        günler veya haftalar beklemek zorunda kalırsa, dondurucuya yerleştirilmelidir.
 
 
 
   
      Toplama adımları:
 
 1. Filtre kağıdı kartının arkasındaki alanı (isim, tarih ve toplama zamanı) doldurun, ardından hangi numune olduğunu daire içine alın (yemek zamanı-17:00 civarı, yatma zamanı, uyanma, uyandıktan 2 saat sonra veya ekstra gece örnekleri).
 
 1. Filtre kağıdını doğrudan üzerine idrar yaparak doymuş hale getirin veya temiz bir kaba işeyin ve filtre kağıdını idrar kabına daldırın. Numuneyi en az 24 saat kuruması için açıkta bırakın.
 
 1. Tüm numuneler toplandıktan ve 24+ saat boyunca kurumaya bırakıldıktan sonra, filtre kağıtlı kartları kapatın (filtre kağıdına elinizle dokunmamaya dikkat edin) ve plastik ambalajın içine yerleştirdikten sonra geri gönderme zarfının içine yerleştirin.
 
 1. Talep formunu doldurun ve numunelerle birlikte iade zarfının içine yerleştirin. Zarfı üzerindeki adrese hızlı posta ile gönderin.
 
 
     Örnekler hangi zamanlarda toplanmalı:
 
     • Akşam Yemeği Zamanı (Örnek #1)
     Akşam yemeğinden önce 17:00 civarında
 
      • Yatma Zamanı (Örnek #2)
     Tam yatmadan önce
 
     • Uyanma Anı (Örnek #3)
     Uyandıktan hemen sonra (10 dakika içinde)
     (Kişi uyanık halde yatakta oyalanmamalıdır)
 
      • Uyandıktan 2 saat sonra (Örnek #4)
 Uyandıktan sonra mümkün olduğunca 2 saate yakın zaman içinde toplayın. Müşteri 2 saat içinde idrar  yapamıyorsa, sıvı alıp mümkün olduğunca çabuk toplayın.
 
     • Ekstra Gece Örneği – Zorunlu değil (Örnek #5)
Eğer kişi gece idrar yaparsa, beşinci örneği gece toplayın. Uykuyu en az düzeyde bölmek  adına, gece bir kaba idrar yapıp, sabah filtre kağıdını daldırabilirsiniz.
 
 
 
 
      Örnek toplama ipuçları:
      Örnekler herhangi bir sırada toplanabilir, ancak bu sıra genellikle en kolay uygulanır.
 • Kişinin sıvı alımını kısıtladığından ve ilk gün öğle yemeğinden sonraki (mümkünse tüm gün) kafeinli içeceklerden kaçınmakla ilgili talimatları izlediğinden emin olun.
 
 • Müşteri, SADECE (adrenal profil olmadan) Seks Hormonu Metabolitleri testini yapıyorsa, toplama zamanlarının dakik olması gerekmez. Sabah 2 saatlik süre 3-4 saat olursa, önemli değil. Örnek #4, erken veya geç sabah herhangi bir zamanda toplanabilir.
 
 • Kişi bir toplama zamanını kaçırırsa, ertesi gün aynı uygun saatte örnek toplayabilir. Tüm örneklerin bir 24 saatlik periyotta toplanması zorunlu değildir.
 
 • Melatoninin en doğru şekilde değerlendirilmesi için, kişiler TEST GÜNÜ melatonin içeren aşağıdaki gıdalardan KAÇINMALIDIR: muz, ananas, narenciye, tart ekşi kiraz, ceviz, mısır, pirinç ve yer fıstığı.
          NOT: Bu bilgi Precision Analytical'ın test talimatlarında yazılı DEĞİLDİR, çünkü laboratuar talimatların zaten insanlar için çok olduğu konusunda                          endişelenmiştir. Ancak, müşteriler melatonin testini optimize etmek için bunu yapabilirse, en iyisidir. 
  
 • Genç kızlar:
          Cinsel Hormon Metabolitleri testini yapabilmesi için bir kızın, en az 12 yaşında olması ve test etmeden önce en az birkaç döngüsü olması gerekir.
 
 • Hamile veya emziren kadınlar:
          Testler hamilelik ve/veya hemşirelik süresince yapılabilmesine rağmen, hormon seviyeleri bu aşamalarda büyük ölçüde etkilenir, bu nedenle testi                        yapmak için genellikle en iyi zaman değildir.
 • Düzensiz adet döngüsüne sahip kadınlar: Precision Analytical, siklus düzensiz olduğu zaman örnek toplamanın zamanlaması için ipuçları içeren bir video hazırladı. Temelde, müşterinin ovulasyon ne zaman oluştuğunu belirlemesi ve 6-7 gün sonrasında örnekleri toplaması gerekir. Bir seçenek, kadının ovülasyon zamanını anlamasına yardımcı olması için her sabah vücut sıcaklığını almasıdır. Sıcaklık yükseldiğinde ve sabit kaldığında, bu yumurtlamanın bir işaretidir ve o artıştan 6-7 gün sonra test yapılabilir. Bununla birlikte, daha tam-kanıtlanmış bir yol, evde bir ovilasyon öngörme kiti (eczanelerde bulunur) ile kolayca yapılabilen LH düzeylerini ölçmektir. Olumlu bir sonuç aldığında 6-7 gün ileri sayılır,ardından örnek toplanır.
 
 • Vardiyalı işçiler:
* YEMEK ZAMANI numunesini yatmadan 4-7 saat önce toplayın.

            * YATAK ZAMANI örneğini, en uzun uykunuzdan önce toplayın.

            * Uyandıktan sonra UYANMA ANI örneğini toplayın
 
   * En uzun uykunuzdan uyandıktan 2 saat sonra UYANMA 2 SA SONRA örneğini toplayın.

 

> Uykusuzluk problemi olan kişiler:
 
 Eğer kişi erken uyanıp (sabah 04:00-05:00) tekrar uyku   moduna geçemiyorsa ve çalar saat   sabah 7'de çalana kadar yatıyorsa kişi 4-5'te örnek alabilir
 (Bir "gece-ekstra" örneği olarak), daha  sonra"uyanma" örneği olarak kalktığında sabah 7'de bir örnek toplayıp ve sonra "2 saat uyandıktan sonra" örneği olarak sabah 9'da bir örnek toplayabilir.

 > Melatonin desteği alan kişiler: Kişi her zamanki gibi herhangi bir melatonin takviyesini almalıdır (test etmeden önce melatonini bırakırsa, normal uyku düzenini bozabilir ve tipik kortizol düzeylerini etkileyebilir). Sonuçları buna göre yorumlanır ve takviye sonucunda testte melatoninin yüksek çıkmasıbeklenir.

o ANCAK, eğer kişi melatonin alıyor ve gerçek "temel" bir tablo  isteniyorsa, kişinin testten en az 2-3 gün önce melatonin desteğini durdurması gerekir, böylece melatonin düzeyleri normale dönecektir. Bununla birlikte, kişinin kortizol sonuçlarını  değiştirebilecek uykusuzluğun ortaya çıkabileceği göz önüne alınmalıdır.
 
> Şu anda hormon kullanan kişiler: Precision Analytical, örnek toplamanın hormonlarla nasıl zamanlanacağı konusunda test talimatlarında bir "Hormon Takvimi" verir. Hormonlar, belirli zamanlarda alınabilir, böylece mümkün olduğunca teste müdahale etmez            veya atlanırlar.

> Precision Analytical, farklı test yöntemlerinin (serum, tükürük, 24 saatlik idrar ve DUTCH) HRT'yi (hormon replasman tedavisi) / BHRT'yi (biyo-özdeş hormonu replasman tedavisi) takip etmeği nasıl kıyasladığını gösteren mükemmel bir  "Test Matrisi" grafiğine sahiptir.
  
Topikal hormon kremlerinin sistemden çıkması haftalarca ya da aylarca    sürebilir. Oral ve dil altı hormonlar genellikle 24-48 saat içinde atılır. Hormon enjeksiyonlarının ve bantlarının atılması için geçen süre kişiye bağlıdır. Laboratuvar, vajinal hormon kremleri söz konusu olduğunda, serbest hormonu konjüge hormondan ayırır ve potansiyel kontaminasyonu gidermek için sadece konjugeleri test eder; bu nedenle, vajinal yolla alınan tüm  hormonların test sırasında devam ettirilebileceğini söylerler.

 

Test sonuçlarına etki edebilecek ilaçlar:

 

 • Kortikosteroid ilaçlar: Kortikosteroid (oral, nazal veya teneffüs yoluyla) kullanan müşteriler testte baskılanmış kortizol düzeyleri gösterebilir. Buna prednizon, hidrokortizon ve alerji veya astım steroid inhalerleri ve burun  spreyleri dahildir.
     * Not: Birisi kısa süreli bir steroid krem kullanıyorsa (akut cilt durumunda, döküntü gibi) ilacın bitiminden sonra, teste kadar en az 2              hafta izin verin. Steroidler hızlı bir şekilde sistem dışına atılsalar da, HPA Ekseni'nin baskılanması ile kalıcı         etkilere sahiptirler.

 

 
 • Opioid ilaçlar: Oksijenontin, Percocet, Vicodin ve Demerol gibi narkotik ağrı kesici ilaçlar kortizol üretimini durdurabilir.
 • Antidepresan ilaçlar: SSRI'lar sabah kortizol düzeylerini düşürür.
 • Oral Kontraseptif ilaçlar (doğum kontrol hapları): Doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda östrojen ve progesteronu baskılanır. Bu normaldir, hap işini yapmaktadır ve kadının hamile kalma ihtimali yok demektir. Doğum kontrol hapı, hipofizden FSH ve LH salınımını durdurarak östrojen yükselişini ve ovaryumdan ovulasyonu(dolayısıyla progesteron üretimini) durdurur. Laboratuvar tarafından hormon metabolitlerini ölçmek için kullanılan GC-MS / MS teknolojisi oldukça hassastır ve doğal hormonlardan farklı kimyasal yapılara sahip haptaki sentetik östrojenler ve progestinler testte görülmeyecektir.
 
       * Bu nedenle, bir kadın hap kullanırken Dutch Adrenalin testini yapabilirsiniz, ancak seks hormonlarının test edilmesinin (DUTCH                    Cinsel Hormon Metabolitleri veya DUTCH Komple) verimli olmadığını unutmayın.  Kadının hapı                                                                      kısaca durdurması veya şeker hapları haftasında test etmesi de yararlı olmayacaktır. Hapı 19-21 günlerinde durdurursa,                                yumurtlamaya neden olmaz ve muhtemelen erken menstrual döngüyü başlatacaktır. Ve, şeker hapı haftasında                                              testler  yine de düşük östrojen ve progesteron ile sonuçlanır.

      * Bir kadın hapı (veya halka ya da implantı) son zamanlarda durdurduysa veya testten önce durdurmak isterse, hipotalamik-pitüiter-               ovaryum ekseninin tekrar düzenine dönmesi ve iletişimde olduğunu doğrulamak için testten önce                      hap olmadan 3 adet           menstrüel döngü olması daha iyidir.
 
      * Mirena RİA (hormonlarla birlikte) ovülasyonu baskılayabilir, ancak her zaman değil. Oral doğum kontrolü gibi östrojen baskılama                 eğiliminde olmadığından, eğer ovulasyon olmazsa (ve böylece progesteron üretilmiyor), testte östrojen                baskınlığı                         görebilirsiniz.

      * Bakır RİA'lar hormon düzeylerini etkilememelidir.
 
        > Laboratuvardan sonuçları almak için dönüş süresi yaklaşık 5-10 iş günüdür.
 
        > Yeniden test genellikle (diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ve/veya takviyelerin yardımcı olup olmadığınıgörmek için) 3-6 ay sonra yapılır.