“Cinsiyet hormonları” adı altında dar bir kavrama sıkıştırılan bu hormonların kadın ve erkek vücudunda  beyinden kemiğe, kemikten psikolojiye, kanserden kanseri önlemeye hayati bir fonksiyon üstlenmedikleri,  hiçbir konu ve hiçbir hücre yoktur. Menopoz sonrası hormon replasmanı Hormon yerine koyma tedavisinin adını kötüye çıkaran hormonsular ve bu doğa-dışı kimyasallarla yapılan tedavilerdir.
 
Fonksiyonel Tıp uygulaması ile bu hormonların insan vücudunda doğal olarak bulunanlarına eşdeğer yani (Biyoeşdeğer / Bioidentical) leri kullanılmaktadır. Doğal estrojenlerin sentetiklerde olduğu gibi ağızdan hap yerine ciltten krem olarak uygulanmalarının kalp-damar ve pıhtılaşma riskleri açısından çok daha güvenli olduğu net olarak açığa konmuştur.
Meme kanseri içinse, Frankenstein progestinler ile gerçek progesteron arasındaki fark gündüz ile gece gibi belirgindir.
 
Kadınlara verilen (ve verilmeyen!) hormonlardan konuşurken biz gerçekte neyden bahsediyoruz? Genç ve güzel ve seksi kalmaktan mı? Bundan mı ibaret? Yoksa biz aslında aşağıdakilerden mi bahsediyoruz?
 
Beyin gücünde, düşünce keskinliğinde ve hafızada kayıp                          Kilo alma
Osteoporoz (kemik erimesi)                                                                        Uyku sorunları
Meme ve rahim kanseri                                                                               Adale kaybı
Kalın barsak kanseri                                                                                    Düşük libido
Depresyon, anksiyete                                                                                  Saç dökülmesi ya da çıkması
Kalp-damar hastalıkları                                                                                Polikistik over
Adet düzensizlikleri ve sorunları                                                                  Endometriosis
Migren
 
 
Bugünkü toplum yapısının kadın hormon dengesinde ortaya çıkardığı en büyük ve belirgin eksiklik, yaşanmayan hamilelikler süresince kemiklerin, beynin, kalp damar sisteminin, immun sistemin ve memenin! Mahrum kaldığı progesteron hormonudur.
 
Hormonlarınızın düşmesi (yani eski sağlıklı hormon dengenizin bozulması) yaşlanmanın yalnızca bir sonucu değildir!
En az onun kadar, hatta ondan daha fazla, yaşlanmanın bir nedenidir de!
 
Menopoz sonrası hormon replasmanına başlamadan önce bazı incelemeleri yaptırmış olmanız gerekiyor. Bunlar arasında
  1. Jinekolojik muayene (hormon tedavisine başlamadan önce var olabilecek polip, myom, rahim ağzı ya da rahim kanseri ve endometrium (rahim içi zarı) kalınlığı gibi bulguların ortaya konması açısından)
  2. Mammogram (hormon tedavisi öncesindeki durumu saptamak için)
  3. Rahim ağzından smear
  4. Kemik yoğunluğu tetkiki
Hormon replasmanına başlamadan önce bunun sizin için artılarını eksilerini değerlendirmekte ve bunları size açıklamaktayım.. Kemik erimesi, kalp hastalıkları, diyabet, Alzheimer, meme kanseri, kolon kanseri, depresyon gibi hastalıkların varlığı ya da bireye özgü riskleri göz önüne alınarak artılar eksiler ortaya konmalıdır. Amaç yalnızca sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi yakınmaları önlemek mi, yoksa yaşa bağlı bunama, kemik erimesi ve kalp hastalıkları gibi sorunları engellemek ve geciktirmek mi olduğu konusunda  fikir birliğine varmalıyız. Her durumda doğru olan, hastanın kendi vücudu ve yaşam tercihine saygı duymak ve buna öncelik vermektir.
Yalnızca sıcak basması gibi menopoz yakınmalarını engellemek amacı ile hormon kullanıyor olsak bile, muhakkak, her zaman, ne olursa olsun,  yalnızca doğal insan vücudundakine eşdeğer, yani biyoeşdeğer hormonlar kullanılmalı. Bunların taklitleri meme kanseri başta olmak üzere birçok ciddi hastalığa davetiye çıkarmak anlamına gelecektir.
Biyoeşdeğer hormonları muhakkak ciltten ya da vajinal yolla almak gerekir. Bu hormon preparatları krem, jel ya da vajinal ovül (fitil) şeklinde olabilir. Amerika, Fransa, Almanya başta olmak üzere yüz binlerce kadın on yıllardır bu tür ürünleri kullanıyor. Bu tür hormonları ağız yoluyla almak daha önce belirttiğimiz gibi pıhtılaşmayı artırarak kalp krizi, akciğerde damar tıkanıklıkları, felçler gibi sorunlara yol açar ve bunun nedeni aslında hormon değil, onu yanlış bir yolla almaktır.
Bununla birlikte, biyoeşdeğer hormonları cilt yolu ile yani en doğru biçimde kullanıyoruz diye bu işi rastgele yapamayız. Bunun öncesinde yalnız yukarıda belirttiğimiz tetkikler değil, hormonal tablo ortaya konmalı. Bunun ötesinde hormon kullanımı esnasında da, kadının bireysel olarak vücudunun verilen hormonları ciltten ne oranda emebildiği ve ne yönde metabolize ettiği de tetkiklerle ortaya konursa replasmana devam edebiliriz.
Biz bunun için hormonların kan düzeyleri yanında, kan tetkiklerinin bize veremediği kişiye özgü pek çok parametreyi ve ayrıntıyı bize sağlayan bazı ileri hormon metabolizması tetkiklerini yaptırmayı doğru buluyoruz. Bu amaçla da bir kurutma kağıdında kurutulmuş idrar örneklerini Amerika’dan dünyada bu konuda öncülük yapan bir laboratuvara gönderiyoruz (Dutchtest Complete)